haftegi
17 دی 1401 - 11:24

«کوین مک‌کارتی»، رئیس مجلس نماینگان آمریکا شد+ فیلم

مجلس نمایندگان آمریکا پس از ۴ روز رأی‌گیری مداوم، سرانجام «کوین مک‌کارتی» را به عنوان رئیس جدید خود انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام پس از ۴ روز و ۱۵ دور رأی‌گیری، «کوین مک‌کارتی»، جمهوری‌خواه را به عنوان رئیس این مجلس انتخاب کرد.

مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان که بالاترین شانس به‌عهده‌گرفتن ریاست این مجلس را داشت، در چهارده دور رأی‌گیری نتوانسته بود حد نصاب لازم را به دست بیاورد.

جمهوری‌خواهان هم‌اکنون ۲۲۲ کرسی در مجلس نمایندگان در اختیار دارند و دموکرات‌ها ۲۱۲کرسی، اما به علت اینکه ۲۲ نفر از نمایندگان جمهوری‌خواه به رقیب دموکرات مک‌کارتی رأی دادند، او نتوانست حد نصاب لازم برای تصدی ریاست مجلس نمایندگان را کسب کند و هم‌اکنون باید پانزدهمین دور رأی‌گیری انجام شود.

در ۱۰۰ سال اخیر این نخستین بار است که مجلس نمایندگان آمریکا نتوانسته در نخستین دور رأی‌گیری رئیس انتخاب کند و از سال ۱۸۵۹ این اولین بار است که مجلس نمایندگان برای انتخاب رئیس خود، مجبور به برگزاری بیش از ۱۰ دور رأی‌گیری می‌شود.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اخیراً در سخنانی با انتقاد از شکست پیاپی جمهوری خواهان در انتخاب رئیس مجلس نمایندگان، این رویداد را مایه شرم آمریکا توصیف کرد. رئیس‌جمهور آمریکا در این خصوص به خبرنگاران گفت: این شرم و ناکارآمدی بازتاب منفی دارد؛ زیرا باعث تأخیر طولانی در آغاز به کار این مجلس می‌شود.

وی در این باره گفت: این یک آبروریزی و شرم آور است و زمان زیادی طول می‌کشد. نحوه برخورد آنها (قانونگذاران جمهوریخواه) با یکدیگر خجالت آور است. امیدوارم آنها بتوانند کاری انجام دهند. جهان درحال تماشا است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 959823