haftegi
14 مرداد 1401 - 13:40

پیروزی "ریشی سوناک" در مناظره تلویزیونی انتخاباتی با "لیز تراس"

ریشی سوناک، نامزد مطرح جانشینی بوریس جانسون برای پست نخست وزیر انگلیس در یک مناظره مهم تلویزیونی با لیز تراس، رقیب خود توانست نظر اکثر قریب به اتفاق شرکت کنندگان را جلب کند.

- اخبار بین الملل -به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رقابت های دو نامزد باقی مانده برای جانشینی "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس چند روزی است که آغاز شده و نامزدها تلاش می کنند تا با راهکارهای مختلف آراء محافظه کاران را برای تصاحب این کرسی جذب کنند.

خبرگزاری تسنیمچندی پیش در پنجمین دور رای گیری برای انتخاب جانشین بوریس جانسون در حزب محافظه کار انگلیس، با حذف پنی موردانت، ریشی سوناک و لیز تراس به دور نهایی انتخابات صعود کردند.

دو برنده یک کمپین انتخاباتی را در مقابل اعضای حزب محافظه کار راه انداخته‌اند که باید با اعلام برنده در 5 سپتامبر (14 شهریور ماه) به پایان برسد.

انتخابات برای تعیین نخست وزیر جدید پس از کناره‌گیری بوریس جانسون از قدرت آغاز شد. 21 تیرماه گذشته هشت چهره کلیدی حزب محافظه‌کار با حمایت دست کم 20 تن از اعضای حزب، به فهرست نامزدهای انتخاباتی راه پیدا کردند.

اعضای حزب محافظه کار از روز دوشنبه رای گیری برای انتخاب جانشین جانسون را آغاز کردند. لیزتراس، وزیر امور خارجه انگلیس در نظرسنجی ها پیشتاز است. این رای گیری در 2 سپتامبر به پایان می رسد و نتیجه نهایی در 5 سپتامبر اعلام می شود.

بوریس جانسون، در تاریخ 7 جولای پس از فشار بی سابقه کابینه پیامد رسوایی های متعدد استعفای خود را اعلام کرد. لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس بارها از نخست وزیر مستعفی دفاع کرد. از طرف دیگر رقیب او سوناک به شدت به جانسون انتقاد وارد می کند.

تا به حال برخی مقامات دولت انگلیس حمایت خود از لیز تراس برای عهده داری نخست وزیری این کشور را اعلام کرده اند.

به نوشته روزنامه "تاگس شاو" آلمان، ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق انگلیس، توانست اکثریت واضح تماشاگران حاضر در استودیو را در یک دوئل تلویزیونی بر سر جانشین بوریس جانسون، متقاعد کند.

برای رقیب او لیز تراس که بر اساس نظرسنجی های قبلی نسبت به سوناک پیشتاز است، البته تعداد مهمانان کمتری در پایان دوئل 90 دقیقه‌ای در شب گذشته، دستان خود را برای رای دادن به او بالا بردند. اعضای حزب محافظه کار هم به این نشست دعوت شد ه بودند.

تراس اخیرا در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که دستمزد کارگران خارج از مناطق مرفه تر لندن و جنوب انگلیس را کاهش می دهد تا شرایط زندگی محلی را بهتر منعکس کند. کارشناسان بر این عقیده اند که این کاهش احتمالاً بر گروه هایی مانند پرستاران و معلمان تأثیر می گذارد. اتحادیه ها مقاومت سختی را در برابر این تصمیم اعلام کردند.

هنگامی که اعضای برجسته حزب محافظه کار با این طرح اومخالفت کردند تراس عقب نشینی کرد و گفت که برنامه های او توسط رسانه ها نادرست معرفی شده است. این نامزد انتخاباتی در مناظره تلویزیونی شب گذشته نیز این اتهام را تکرار کرد، اما اعتراف کرد که پس از کمی فکر کردن تصمیم گرفته دیگر این برنامه‌ها را دنبال نکند. تراس در پاسخ به سوالی در این باره تاکید کرد که این معیار درستی نبود.

هشدار افزایش تورم انگلیس به 11 درصد تا پایان سال جاری میلادی

هشدار افزایش تورم انگلیس به 11 درصد تا پایان سال جاری میلادیحمایت "ساجد جاوید" از "لیز تراس"/ بالا رفتن شانس وزیر خارجه انگلیس برای نشستن بر کرسی نخست وزیری

حمایت "ساجد جاوید" از "لیز تراس"/ بالا رفتن شانس وزیر خارجه انگلیس برای نشستن بر کرسی نخست وزیریانتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 536318